Ni najdenih izdelkov.
Številka: 7
Letnica: 2023
Cena: 4,80 €
»Živijo, uspela sem kupiti jagnjetino, formage blanc, crème fraîche in kozji sir, da bomo čez vikend preizkusili recept za stran 60. Sivka je že zacvetela, ne?« Tako je zvenel klic moje mame dober teden pred tiskom poletne številke revije, ki jo ravnokar listate. Ker francoski beli sir formage blanc in smetana crème fraîche nista na voljo v vsaki trgovini in je kozjih sirov v ponudbi malo morje, želimo recepte večkrat preizkusiti, da lahko bralcem svetujemo, kako znamenite tuje jedi prilagoditi ponudbi slovenskih trgovin. Recepte preizkušamo vsi v uredništvu, tudi naši sorodniki (posebna zahvala gre našim mamam) in prijatelji. Ta mesec nam je živce kravžljala omaka claqueret, ki smo jo uspešno ukrotili in poslovenili. Kakšna taka jed se znajde v vsaki številki revije, zato je v naši družini »pridite na kosilo, preizkušamo recepte« eno najbolj klasičnih povabil, ki se ga že več kot 20 let vsakič razveselimo. Spet bo nekaj novega!
Ko tole pišem in se sredi prvega letošnjega vročinskega vala sprašujem, kaj kuhati poleti, je moja prva misel – nič! Seveda odgovor ne drži vode, če pa radi kuhamo in še raje dobro jemo. Stalnica običajnih jedilnikov se pri nas doma poleti povsem poruši: namesto v domači kuhinji smo nekaj tednov na majhnem otoku s še manjšo trgovino, odvisni od dnevnega ulova in dobrih odnosov z domačini, kakšen podaljšan vikend smo v kampu z majhnim gorilnikom, veliko smo tudi doma, vendar brez klime, zato kuhanje v hiši ni zaželeno. In ker se je projekt »letna kuhinja« zavlekel v september, bodo doma spet kraljevale hladne juhe gaspačo, sestavljene solate in kreacije iz ostankov poznih večernih kuhanj, ki se zgodijo napol na skrivaj.
Prejšnji mesec se me je dotaknila misel odličnega kuharja Luke Koširja iz restavracije Grič, ki je na letošnjem Slovenskem oglaševalskem festivalu sodeloval na Mastercardovi okrogli mizi o trajnosti v profesionalni kuhinji. Rekel je: »Če se strogo držiš letnih časov in sezonskih sestavin, te to močno omejuje. Omejevanje pa je gonilo kreativnosti.« Poleti nas sezonske sestavine niti najmanj ne omejujejo, lokacije in temperature pa precej. Zato omejevanje po chefovsko izkoristimo in napnimo središče za kreativnost! Katera jed na žlico je najhitreje pripravljena? Kumarični gaspačo! Kdaj je dovoljeno kuhati doma? Ponoči, če potem odpreš vsa okna in ugasneš luč! Kako se stvari hitreje skuhajo? V ekonom loncu! Kakšno količino bomo skuhali? Veliko, da bo dovolj za nekaj dni! Kaj naredimo z ostanki? Spremenimo jih v novo jed, da ne bo dolgočasno! Kaj naredimo, če se nam ne da kuhati? Povabimo se k sosedom na obisk!
Naj bo poletje, ki je pred nami, polno kreativnosti, novih receptov, užitkov in druženja. Tudi sodelavci uredništva odhajamo na dopust, zato se znova beremo septembra.
Dober tek, poletje!
Avtor: Urška Petelin